WYCINARKA LASEROWA FIBER
LASER kopia

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA WYCINAREK LASERWOWYCH FIBER

KONSTRUKCJA

Maszyna opracowana w ścisłej współpracy z Mitsubishi Electric Polska. Ultra sztywna konstrukcja stalowa wykonana w całości w naszej firmie ze starannie dobranej wysoko gatunkowej stali, spawana na specjalnych stołach spawalniczych. Rama jest odprężana termicznie po spawaniu aby pozbyć wszelkich naprężeń, a następnie jest frezowana w „jednym zapięciu” na wielkogabarytowych maszynach CNC dla osiągnięcia właściwej geometrii i płaszczyzny pod montaż elementów odpowiedzialnych za ruch liniowy.

STEROWANIE

Najnowsza 8 generacja sterowania CNC Mitsubishi (wszystkie komponenty wykonane w Japonii) składa się z silników z enckoderami absolutnymi i servowzmacniaczy z najszybszą światłowodową komunikacją cyfrową łączącą kontroler ruchu z osiami. Wewnętrznym krokiem programowym jest nanometr. Przy tak malutkim kroku programowym bez światłowodowej komunikacji nie była by możliwa płynna interpolacja w trzech osiach w przestrzeni. Układ zasilania servowzmacniaczy posiada odzysk energii do centralnej szyny DC. Taki układ daje możliwość w pełni wykorzystać energię z hamowania wszystkich osi. Przykładowo hamująca oś Y oddaje energię do układu i natychmiast jest wykorzystana do rozpędzania osi X i Z. Zaimplementowaliśmy układ sterowania pracujący w najlepszych obrabiarkach na świecie, serwisowalny dożywotnio gdyż Mitsubishi Electric gwarantuje dożywotnią dostępność komponentów, a serwis może być realizowany również bezpośrednio przez Polski oddział Mitsubishi Electric. Enkodery absolutne nie wymagają pozycjonowania maszyny po włączeniu - maszyna zawsze wie gdzie jest. Sterowanie zapewnia najwyższą stabilność i jakość obróbki oraz eliminuje negatywne wpływy na obrabiany kontur lub prędkość. Rezultat: Najwyższa jakość konturów oraz skrócony czasy cykli o 5 do 30% w porównaniu do konwencjonalnych systemów. Nanointerpolacja umożliwia dokładniejszą realizacje przejść miedzy blokami programu tworząc gładką ścieżkę narzędzia. System bezpiecznego zatrzymania maszyny realizowany przez sterowanie MITSUBISH spełniający najwyższą IV kategorią bezpieczeństwa w/g norm europejskich. Sterowanie przygotowane w sposób zapewniający intuicyjną obsługę w języku polskim wraz z ergonomicznym pulpitem sterowniczym z 24 calowym monitorem, płynną regulacją posuwów i parametrów cięcia, przyciskami START, PAUZA, STOP itp. Sterowanie przygotowane do pracy w laserach. Import plików G-code, DXF. Dodatkowo komputer Intel i5 8GB ram dysk SSD .

NAPĘDY RUCHÓW MASZYNY

Serwomotory dużej mocy MITSUBISHI dla osiągnięcia oszołamiającej dynamiki i precyzji. Na osi Y dwa serwomotory o mocy 1000W każdy (Y1,Y2) na osi X serwomotor o mocy 1000W oraz na osi Z serwomotor o mocy 750W. Dzięki zastosowaniu takich silników nasza maszyna lekko przyspiesza i precyzyjnie prowadzi ścieżkę bo ma rezerwy mocy. Proszę się nie martwić o moce naszych silników, jest odzysk energii przyhamowaniu osi. Możliwa stała prędkość pracy 60 m/min, prędkość przestawcza 120 m/min.

PODZESPOŁY MECHANICZNE

Światowej klasy mechanika precyzyjna: Apex Dynamics, HIWIN. Przeniesienie napędu poprzez rekomendowana przez Mitsubishi precyzyjną przekładnię planetarną firmy APEX Dynamics na skośną listwę zębatą hartowaną ze szlifowanym uzębieniem. W każdym kącie obrotu przypiera 1,5 zęba koła do listwy zębatej dzięki czemu zniwelowane zostały luz i zwiększona została precyzja maszyny. Elementy mechaniczne przeniesienia napędu dedykowane do dynamicznej pracy w laserach. Prowadnice liniowe i wózki HiWin przygotowane do szybkiej pracy w laserach.

OPROGRAMOWANIE

oraz oprogramowanie SigmaNest pakiet TECHNO do projektowania CAD i CAM. Oprogramowanie umożliwiające projektowanie oraz łatwy nesting elementów. Dynamicznie zmienianie pozycji przebić, zaawansowany moduł NC, cięcia na wspólną krawędź automatyczne oznaczenie części oraz nadawanie odpowiedniej jakości na dane części lub krawędzie. Wyliczanie obszaru części netto i brutto, wagi i czasu cięcia oraz oszacowanie zapotrzebowania materiału. Łączenie części za pomocą mostków cięcie łańcuchowe, automatyczne omijanie części, kontrola jakości cięcia, automatyczne mikro-złącza, automatyczne cięcie ażuru oraz automatyczne i ręczne nakładanie ścieżki NC i grupowanie. Dodatkowy algorytm rozkładu, zaawansowany automatyczny nesting – dodatkowe parametry usprawniające nesting oraz dodatkowe algorytmy rozkładu.

GŁOWICA TNĄCA

Głowica firmy PRCITEC z autofocusem światowego lidera w tej dziedzinie. Głowica przeznaczona jest do wycinania z najlepszą jakością do grubości 10 mm dla stali nierdzewnej i aluminium i do 16mm dla stali czarnej. Szczelny korpus wykonany ze stali nierdzewnej i aluminium chroni optykę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Głowice dzięki wymiennej optyce mogą być skonfigurowane do wymagań rożnych procesów cięcia i źródeł laserowych. Wysoka prędkość cięcia z najlepszą jakością. Dogłębnie przemyślana konstrukcja elementów mechanicznych, łatwiejsza i szybsza zmiana wkładu ochronnego optyki.

ŹRÓDŁO

Urządzenie wyposażone jest w źródło Fiber wiodącej firmy IPG Photonics. Firma założona została w 1990 roku i szybko stała się pionierem w rozwoju oraz produkcji laserów FIBER (włóknowych), stosowanych w szerokim zakresie do obróbki materiałów typu stal, aluminium, miedź, stal węglowa. Technologia ta wywarła rewolucyjny wpływ na branżę laserową. Lasery włóknowe IPG są preferowanym rozwiązaniem ze względu na szereg profitów w porównaniu z konwencjonalnymi
technologiami laserowymi:

- szybsza obróbka różnorodnych materiałów

- większa wydajność

- obniżone koszty użytkowania

- łatwość obsługi

- lepsza sprawność przekraczająca 50%

Polski odział IPG znajduje się w Gliwicach gdzie zajmuje się doradztwem technologicznym, a co bardzo ważne zapewnia bezpłatne wsparcie telefoniczne oraz szybką interwencje serwisową dzięki magazynowi części zlokalizowanemu w Gliwicach. Źródła Fiber Charakteryzują się unikalnym połączeniem wysokiej mocy, doskonałej jakości promienia lasera oraz wysoką efektywnością przenoszenia promienia poprzez światłowód. Źródła tego typu oferują niski poziom zakłóceń amplitudy, wysoką stabilność oraz bardzo długą żywotność. W porównaniu z laserami CO2 źródło IPG pobiera około 70% mniej energii elektrycznej. Optyka zastosowana w tych źródłach jest ograniczona do minimum, nie ma potrzeby regulacji luster, a także ich wymiany. Szeroka gama mocy od 1000 W do 12000 W daje nam możliwość dowolnej konfiguracji wycinarki pod potrzeby produkcyjne klienta.

KONTROLER WYSOKOŚCI

Kontrola dystansu głowicy tnącej do materiału w czasie rzeczywistym z pominięciem sterowania PLC zintegrowana bezpośrednio z układem osi Z. Takie rozwiązanie eliminuje zwłokę pozycjonowania głowicy tnącej względem materiału spowodowaną skanem programu PLC.

WYMIANA PALET

System wymiany palet w pełni elektryczny oparty na servomotorach firmy mitsubishi które są odpowiedzialne za wszystkie ruchy zmieniacza (góra ,dół, wjazd, wyjazd). Automatyczny system wymiany palet przyśpiesza proces produkcji. Podczas rozkroju blachy, zamienny stół roboczy znajduje się poza maszyną, dzięki czemu operator ma do niego bezpieczny dostęp. W tym czasie może przygotować obszar roboczy do obróbki kolejnego arkusza blachy lub rozładować rozkrojony wcześniej materiał. Po skończonej obróbce następuje automatyczna zamiana stołów.